Dlaczego wiki działa

Powody

  • Każdy fragment tekstu może być skasowany przez dowolnego czytelnika. Strony wiki nie zawierają niczego poza rzeczową dyskusją i wspólnymi wnioskami, gdyż kasowanie obelg, spamu i banałów jest znacznie łatwiejsze niż znoszenie ich obecności. To, co pozostaje jest merytorycznie znaczące. A przynajmniej mamy taką nadzieję.
  • Wiki to nie Microsoft Word. Aby być w stanie wyedytować stronę wiki, trzeba zdać pewnego rodzaju test na inteligencję. To nie fizyka kwantowa, ale przeciętnym oglądaczom telewizji nie będzie się chciało męczyć. Nie chce im się, więc tego nie próbują, co daje szansę tym z nas, którzy lubią czytać i pisać, na spokojne prowadzenie racjonalnej dyskusji.
  • Wiki nie wymaga natychmiastowej reakcji. Ludzie mogą poświęcić dni albo i tygodnie, zanim dodadzą swoją wypowiedź do jakiejś strony. To, co zostanie napisane, będzie więc dobrze przemyślane.
  • Dyskutanci korzystający z wiki z natury są pedantyczni, brutalnie bezpośredni i bezkompromisowi. Panuje wśród nich poczucie wspólnoty, którego raczej nie doświadczają w innych środowiskach.

Więcej powodów można znaleźć na WhyWikiWorks.

Przeciwne punkty widzenia

Zauważcie, że właściciele serwisu MoinMoin postanowili zablokować operację kasowania stron. Można to rozumieć na jeden z dwóch sposobów:

  • nie wierzą oni w swoje optymistyczne zapewnienia;
  • niemożliwe jest odzyskanie raz skasowanej strony, co należałoby uznać za

    błąd w systemie wiki. System CVS ma pojęcie attic, miejsca na skasowane pliki -- być może coś podobnego przydałoby się i w wiki.

Oba stwierdzenia są nieprawdziwe. I początkowa obserwacja też jest nieprawdziwa.


Oryginalna wersja tej strony ma dalej bardzo rozbudowaną dyskusję, w której przedstawione są argumenty za i przeciw, z życia wzięte obserwacje zachowań czytelników na rozmaitych serwisach wiki, oraz dość duża ilość entuzjastycznych pochwał całej idei, jaką jest wiki.

Postanowiłem nie tłumaczyć tego fragmentu, gdyż po pierwsze jest on naprawdę długi, a po drugie każdy na tyle zwariowany aby chcieć czytać filozoficzne dywagacje na temat wiki prawie na pewno będzie znał język angielski. Tak więc zapraszam na oryginalną stronę, wy wszyscy którzy chcecie się dowiedzieć co było dalej.