Як виконати базове встановлення MoinMoin на вашій системі.
Contents
Перед тим, як інтегрувати MoinMoin у ваше веб-оточення, ви мусите встановити джерельні коди та файли даних MoinMoin, використовуючи стандартний для Python механізм distutils (setup.py). Ця сторінка пояснює кроки, які зазвичай необхідно виконати для цього. Щоб отримати більше інформації щодо процему встановлення з використанням distutils, відвідайте Installing Python Modules з набору документації до Python.
Процес встановлення на Windows та Linux схожий (а також на інших POSIX системах; для простоти ми будемо вжиати "Linux" у документації).
Ми будемо використовувати виділення на зразок > command arguments, щоб показати, які команди ви маєте вводити на запрошення командної оболонки оточення (вживають також поняття shell, terminal тощо). У наших прикладах "> " - це запрошення, ці символи вводити не потрібно, ви маєте набирати команду після них. Рядки, що не починаються із "> " - це відгуки на команди, які ви ввели. Читайте відгуки уважно.
Перевірте, чи працює Python
MoinMoin для роботи потребує Python, отже першим кроком буде перевірки наявності достатньої версії Python та коректної її конфігурації. Якщо це не так, ви маєте встановити Python і лише потім продовжувати.
У файлі CHANGES у архіві MoinMoin перелічено версії, достатні для роботи MoinMoin. Python 2.3 - мінімально достатня версія для MoinMoin 1.5, але ми радимо використовувати останню версію Python.
Ви можете звантажити Python з http://www.python.org/download/.
Якщо ви впевнені, що достатню версію Python встановлено, але команди, наведені нижче, не працюють, це може статися через те, що ваші файли Python знаходяться поза шляхом пошуку. Встановлення шляху пошуку не входить у зміст цього документа; будь ласка, спитайте на вашому улюбленому форумі з питань конфігурування Python, адміністрування Linux, чи Windows.
Якщо у вас є доступ до командної оболонки, перевірка наявності достатньої версії Python дуже проста. Введіть наступну команду, та перевірте результат:
> python -V Python 2.4.3
Якщо ж у вас немає доступу до командної оболонки, ви можете використати скрипт pythontest.cgi (у ньому передбачено, що ви використовуєте веб-сервер на Linux). Завантажте скрипт у каталог cgi-bin вашого веб-сервера, введіть chmod a+rx pythontest.cgi (чи відповідну команду вашого FTP клієнта), щоб встановити можливість виконання, та відкрийте його у переглядачі.
Якщо ви не побачите "CGI scripts work", то, зрозуміло, CGI скрипти не працюють. Якщо ви не побачите одну чи більше версій Python, то Python не встановлено коректно. У обох випадках, перед тим, як продовжити, ви маєте звернутися до адміністратора сервера, щоб вирішити цю проблему.
Також обов'язково прочитайте ../ApacheOnLinuxFtp після того, як закінчите ../БазовеВстановлення.
Звантаження MoinMoin
Для отримання архіву MoinMoin, завітайте на download area та візьміть останню версію.
Наступним кроком треба розпакувати архів (який ви вже розпакували, якщо ви читаєте цю сторінку зі свого жорсткого диска). Якщо ви читаєте цей текст з мережі, зауважте, що ви отримали дистрибутив певної версії МоінМоін у архіві .tar.gz, який ви можете розпакувати як показано нижче.
- Під Windows
- Під Linux
- Ви можете використати ваш улюблений менеджер файлів -- він мустить вміти розпаковувати такі архіви.
У командній оболонці ви можете використати команду tar.
Архів пакунку МоінМоін завжди буде розпаковано у каталог з назвою moin-<version>, наприклад moin-1.6.0.
Ось так, наприклад, ви можете розпакувати архів (скориставшися програмою GNU tar) та увійти у каталог з файлами МоінМоін:
> tar xzf moin-1.6.0.tar.gz > cd moin-1.6.0
Встановлення MoinMoin
Ви можете встановити МоінМоін:
- у загальносистемний каталог, для всіх користувачів (якщо ви маєте достатньо прав для цього -- під Linux ви мусите бути root'ом) чи
у якийсь певний каталог, скажімо, ваш домашній (Linux) чи C:\moin (Windows).
Встановлення у загальносистемний каталог простіше, тому виконуйте його, якщо це можливо.
Якщо у вашій системі встановлено кілька версій Python, будь ласка використовуйте ту саму версію для встановлення та роботи вікі. Зазвичай найкраще використовувати останню версію Python.
Рекомендовані команди для встановлення під Linux (та MacOs X)
Якщо ви вирішили не використовувати пакунок МоінМоін зі складу вашого дистрибутиву, наполегливо рекомендуємо вам не встановлювати МоінМоін у типове для вашої системи розташування. Це тому, що у протилежному випадку подальші встановлення МоінМоін зі складу дистрибутиву перепишуть наявне встановлення. Найпоширеніше розташування для ваших власних встановлень -- під /usr/local (це зветься PREFIX). Команди, які повинні спрацювати у більшості дистибутивів Linux та MacOS X такі:
> python setup.py install --prefix='/usr/local' --record=install.log
Ця команда встановить файли для спільного використання у '/usr/local/share/moin' та програми у /usr/local/lib/python2.x/site-packages/MoinMoin/.
Вирішення проблем під час встановлення
Якщо у вас виникли проблеми із встановленням на етапі виконання setup.py, спробуйте таку команду:
> python -v setup.py --quiet install --record=install.log
Додатковий аргумент -v має надати детальні повідомлення на кожному кроці виконання.
Під Linux, якщо ви отримали повідомлення про помилку на зразок Invalid Python installation: cannot find /usr/lib/Python2.x/config/Makefile, у вашій системі, можливо, відсутній модуль distutils, що зазвичай входить до складу Python development libarary (python-dev). Деякі збірки Linux можуть не встановлювати цю бібліотеку без обумовлення. Наприклад, у Mandrake ви повинні будете встановити пакунок python-devel, у Debian він називається python-dev.
Встановлення у типове для системи розташування
> python setup.py --quiet install --record=install.log
Ця команда встановить MoinMoin у типове для системи розташування (зазвичай у каталог Python, наприклад, під Linux, у /usr/lib/python2.x/site-packages/MoinMoin та /usr/share/moin). Перегляньте файл install.log щоб дізнатися, що саме було встановлено і куди саме.
Встановлення у домашній каталог чи інше специфічне розташування
Приклад встановлення у домашній каталог для Linux систем:
> python setup.py --quiet install --prefix=$HOME --record=install.log
Приклад встановлення у каталог C:\moin для Windows систем:
> python setup.py --quiet install --prefix="C:\moin" --record=install.log
All MoinMoin files will then be installed inside those directories, see install.log to know which files were installed, and where.
Всі файли МоінМоін буде встановлено у ці каталоги, перегляньте файл install.log щоб дізнатися, що саме було встановлено і куди саме.
Увага: Дуже імовірно, ви побачите таке попередження:
warning: install: modules installed to 'C:\moin\', which
is not in Python's module search path (sys.path) -- you'll
have to change the search path yourself
Це означає саме те, що і написано: модулі встановлено у каталог, що не входить до шляху пошуку модулів Python (sys.path), вам необхідно власноруч змінити шлях пошуку, інакше Python не знайде МоінМоін.
Наприклад, якщо ви використовуєте веб-сервер та стандартний CGI, відредагуйте moin.cgi та додайте розташування вашого МоінМоін до шляху пошуку Python таким, наприклад, чином:
import sys sys.path.insert(0, 'C:/moin')
Перевірка встановлення
На останньому етапі, якщо у вас є доступ до командної оболонки, ви можете перевірити коректність встановлення та готовність до роботи. Запустіть Python та введіть import MoinMoin -- ви маєте не отримати жодного відгуку від інтерпретатора. Наприклад:
> python Python 2.4.3 (...) Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information. >>> import MoinMoin >>>
Якщо ж ви отримали таке:
>>> import MoinMoin Traceback (most recent call last): File "<stdin>", line 1, in ? ImportError: No module named MoinMoin >>>
значить, ви мусите налагодити ваше встановлення. Спробуйте виправити sys.path як описано вище.
Що було встановлено
Отже, ви маєте готовий до роботи МоінМоін. Вітаємо! Перед тим, як узятися конфігурувати його, погляньте на різні файли та каталоги, що їх було встановлено.
Це важливо -- розуміти призначення різних місць, що використовуються при встановленні МоінМоін, тож прочитайте цей розділ уважно.
У наступному переліку PREFIX означає те розташування, яке ви вказали команді setup.py, чи типове розташування для вашої системи, якщо ви не використовували аргумент --prefix. (Типові розташування для Linux: /usr чи /usr/local). X.Y -- це версія Python. Зазвичай це 2.3, 2.4 чи 2.5.
Перегляньте файл install.log та знайдіть записи щодо наступних важливих розташувань:
каталог MoinMoin, зазвичай PREFIX/lib/pythonX.Y/site-packages/MoinMoin - тут встановлено джерельні коди MoinMoin
каталог share, зазвичай PREFIX/share/moin - тут встановлені шаблони
каталог data (сторінки вікі, користувачі тощо) - сюди лише МоінМоін повинен мати доступ
каталог underlay (сторінки вікі) -- сюди лише МоінМоін повинен мати доступ
каталог htdocs з допоміжними файлами html (зображення для тем тощо) - сюди потрібно буде мати доступ веб-серверу
server - приклади стартових файлів МоінМоін (moin.cgi для CGIта інші файли для інших методів запуску)
config - приклад файлів конфігурації МоінМоін (wikiconfig.py та інші)
bin каталог з деякими скриптами, які допомагаються вам використовувати команди оболонки МоінМоін
Ми сказали про шаблони у каталозі share, тому що ви зазвичай не будете використовувати ті файли у тому каталозі, ви скопіюєте їх у інше місце, де вони будуть вам потрібні. Таким чином ви можете без проблем сконфігурувати кілька вікі, та легко поновлювати версії МоінМоін.